niedziela, 21 grudnia 2014



15 zaskakujących faktów o miłości

1. Jeden na pięć długotrwałych związków zaczyna się, kiedy jedno z partnerów jest jeszcze w poprzednim związku.
Tak naprawdę nie chcemy wiedzieć, jak zaczyna się związek jednej na pięć par. Czasem może się zdarzyć, że panna młoda poznała pana młodego przez swojego poprzedniego narzeczonego i zajęło jej tylko cztery miesiące, by wyjść za maż za upatrzoną zdobycz. Amerykańskie badania, które opublikował magazyn "Journal of Personality and Social Psychology" pokazały, że takie "kłusownictwo" uprawia jedna piąta z nas niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzimy, w jakiej kulturze się wychowywaliśmy. Badanie przeprowadzone było wśród 16000 osób w 53 krajach w ramach międzynarodowego projektu opisu naszej seksualności.

2. Miłość jest obsesją, chorobą psychiczną
Niektórzy naukowcy porównują zakochanie do choroby umysłowej. Osoby w stanie maniakalnym mają polepszony nastrój, zachowują się chaotycznie, podejmują pochopne decyzje, są przesadnie pewne siebie. Komu nie zdarzyło się, by myślał cały czas o partnerze? To dopamina sprawia, że myśli obsesyjnie krążą wokół wybranej osoby.

3. Wibrator stosowano leczniczo w zaburzeniach nastroju
Wibrator był pierwotnie używanym środkiem do leczenia kobiecej histerii w XIX wieku. Dzisiejsza seks-zabawka pomagała niegdyś lekarzom rozproszyć niepokój i zwalczyć objawy, takie jak ból głowy, nerwowość, bezsenność, ociężałość, słabnięcie, utrata apetytu. Lekarze mieli pełne ręce roboty przy leczeniu tych objawów i na pomoc wraz z elektrycznością przyszedł im wibrator. Aż nie do wiary, że to urządzenie wyprzedziło odkurzacz i lodówkę. Amerykańskie gospodynie domowe za niecałe 6 dolarów mogły w roku 1918 wybrać sobie taki sprzęt z katalogu.

4. Strój sceniczny Dity von Teese zakrywał objawy chorób
Halki, koronki, satyny, tafty, pończochy, sznurowane gorsety - wszystko po to, by wyglądać seksownie podczas tańca. Kostiumy do burleski i bielizna kilka wieków temu miały jednak nieco inny cel. Dolna część stroju zawierała perukę łonową. To futerko, które zakrywa prawdziwe futerko lub wydepilowaną skórę okolic intymnych. Dziś humorystyczny i seksowny detal garderoby Dity von Teese służy tylko ozdobie, rozbudzeniu zmysłów, wyobraźni. W XV wieku służył prostytutkom do ukrycia oznak chorób wenerycznych.

5. Tradycja wręczania pierścionka z brylantem sięga XV wieku
"Anno, proszę, przyjmij ten pierścionek zaręczynowy na znak mojej miłości". Co prawda już starożytni Rzymianie wręczali swoim oblubienicom pierścionki, ale były to zwykłe metalowe obrączki, wręczane na dowód poważnych planów. Tradycja zaręczynowego pierścionka z brylantem zaczęła się, kiedy austriacki arcyksiążę Maksymilian w XV wieku obdarował swoją narzeczoną Marię z Burgundii. Późniejszy cesarz, twórca imperium Habsburgów, na pewno wybrał piękny okaz swojej lubej.

6. Mężczyźni, którzy całują swoje żony rano przed wyjściem do pracy, żyją przeciętnie pięć lat dłużej niż ci, którzy tego nie robią.
Psycholog z Uniwersytetu Hawajskiego - Paul Pearsall uważał, że to wszystko wina hormonów. U całujących się osób podnosi się poziom oksytocyny, hormonu chroniącego przed depresją. Zwiększa się również poziom adrenaliny i insuliny, poprawia się krążenie krwi i dotlenia mózg. Wymieniamy się też śliną i zarazkami od partnera. Stymuluje to nasz system odpornościowy i dzięki temu łatwiej radzimy sobie z infekcjami. Warto o tym pamiętać w chłodne, jesienne dni.

7. 65 proc. ludzi podczas pocałunków pochyla głowę w prawo.
Jak pokazały badania niemieckiego filematologa - prof. Onura Güntürküna z Uniwersytetu w Bochum, ludzie całując się, zwykle przechylają głowę w prawą stronę. Badacz przyglądał się 124 parom, które stały naprzeciw siebie i dawały sobie buziaki. Pary nie mogły pomagać sobie, przytrzymując twarz dłonią, nie mogły mieć zajętych rąk. Asymetria wynika ponoć z pierwotnych instynktów, które ewoluowały kilkaset milionów lat temu. Częściej używamy prawej ręki, a niemowlęta do szóstego miesiąca przekrzywiają główkę częściej na prawo.

8. ZÅ‚amane serce naprawdÄ™ boli
Badania sugerują, że ból po rozstaniu jest tak samo prawdziwy, jak zranienie. Dwa obszary mózgu, które reagują na ból fizyczny, również stają się aktywne, gdy osoba odczuwa romantyczny ból, kiedy jest porzucona. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim, używano rezonansu magnetycznego do monitorowania aktywności mózgu uczestników, podczas gdy grali w grę symulacji społecznego odrzucenia. Naukowcy uważają, że ból odrzucenia mógł wyewoluować jako siła motywacji, która doprowadziła ludzi do poszukiwania interakcji społecznych, co jest kluczowe dla przetrwania większości ssaków.

9. Rumieńce przyciągają płeć brzydszą
JeÅ›li zaufać naukowcom i wziąć przykÅ‚ad z maÅ‚p - różowe policzki sÄ… kluczowym elementem doboru partnera na randkÄ™. Badacze z Uniwersytetu Stirling w Wielkiej Brytanii odkryli, że naczelne wolÄ… partnerów z czerwonymi twarzami. Różowy blask może również dziaÅ‚ać podobne u ludzi – to sygnaÅ‚ dobrego zdrowia. Może to wyjaÅ›niać, dlaczego kobiety używajÄ… różu do policzków.

10. Feminizm zwiększa satysfakcję z seksu
Ludzie czasem mają skłonność do posiadania negatywnych poglądów o feministkach. Stereotyp jest taki, że to kobieta nieatrakcyjna, najczęściej lesbijka. Naukowcy z Rutgers University nie tylko obalają ten mit, co więcej - twierdzą, że osoby o feministycznych poglądach - zarówno mężczyźni jak i kobiety bardziej cieszą się seksem i pozostają częściej w szczęśliwych związkach.

11. Zakochanie poprawia pamięć
Zakochani mają w sobie ogrom optymizmu, mają szalone pomysły, są błyskotliwi i szybko się uczą. Już wszystko jasne! Zakochanie wpływa kojąco na ciało i umysł, podnosi poziom czynnika odpowiedzialnego za wzrost połączeń nerwowych, co poprawia pamięć. Mózg intensywnie wydziela neuroprzekaźnik - dopaminę. To dzięki niej lepiej się koncentrujemy i łatwiej zapamiętujemy. Następnym razem zastanów się, kiedy powiesz, że jesteś "zakochany bez pamięci".

12. Miłość jak głęboki strach i przeziębienie
Kiedy się zakochujemy i kiedy jesteśmy przerażeni - pojawiają się te same reakcje fizjologiczne - rozszerzone źrenice, spocone dłonie i przyspieszony rytm serca. Czasem pojawiają się "motyle w brzuchu", roztargnienie, utrata wagi, problemy z koncentracją - co wygląda na objawy przeziębienia lub innej choroby. No cóż - współczujemy.

13. Miłość można usłyszeć w głosie
Koreański operator telefonii komórkowej KTF ma w swojej ofercie wykrywacz miłości. Ta usługa wykorzystuje technologię, która ma na celu analizę wzorców głosu. Sprawdza, czy ukochana osoba mówi szczerze i serdecznie. Użytkownicy otrzymują później analizę rozmowy SMS-em, który pokazuje, jak rozkłada się ilość uczucia, zaskoczenie, koncentracji i uczciwość innych głośników. Usługa kosztuje abonentów stałą opłatę w wysokości 1.500 wonów (1,59 dolarów) miesięcznie i można korzystać bez ograniczeń!

14. Zanim wybierzesz partnera - poprzebieraj
Według teorii matematycznej, o której mówi Satoshi Kanazawa - psycholog ewolucyjny w London School of Economics - przed wyborem partnera do stałego związku, powinno się kilkanaście razy umówić na randkę, aby zwiększyć swoje szanse na spotkanie prawdziwej miłości. Ponoć, aby wybrać najlepszego kandydata (niezależnie czy szukamy pracownika, czy partnera na całe życie) najlepszą strategią jest odrzucenie pierwszych 37 proc. kandydatów, a następnie wybranie kolejnego, który jest lepszy od poprzedników. Jeśli jesteś z małego miasta i twój wybór jest ograniczony - tym lepiej - poszukiwania właściwego kandydata według tej teorii - powinny być mniej czasochłonne.

15. Miłość sprawia, że czujemy się szczęśliwi
Pewnie to nie jest zaskakujące, ale miłość i bycie w związku sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Im silniejsze nasze zaangażowanie, tym większe szczęście! Jak wykazały najnowsze badania niezależnego ośrodka badawczego tns Pentor - poczuciu szczęścia sprzyja bycie w związku. Osoby w związkach to najbardziej usatysfakcjonowana grupa społeczna w Polsce (90%).
http://www.sympatiaplus.pl/artykul/1419,15-zaskakujacych-faktow-o-milosci.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz