sobota, 20 grudnia 2014



Polacy - jeden z najbardziej zestresowanych narodów świata

Badania zarówno światowe, jak i europejskie od lat stawiają Polaków w czołówce najbardziej zestresowanych społeczeństwa świata. Ubiegłoroczne testy przeprowadzone na zlecenie jednej z firm farmaceutycznych na reprezentatywnej grupie 1000 osób potwierdzają, że sytuacja Polaków na przestrzeni ostatnich lat nie ulega poprawie. Aż 97 procent z nas czuje się zestresowanych. Świadczą o tym także coraz większe problemy z umówieniem wizyty u psychologa czy psychoterapeuty. Bo, na szczęście, świadomość szkodliwości zbyt silnego i długotrwałego stresu jest wśród Polaków coraz większa. Ale nie jest ona, niestety, efektem naszej samoświadomości wynikającej z samokształcenia, lecz, o wiele częściej, wynika z wystąpienia różnych dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, po wywiadzie i wykluczeniu choroby na podstawie wyników badań oznajmia, że wszystkiemu winien stres nasz codzienny. Nie można zapominać, że stres odczuwają nie tylko dorośli. Stresują się także  nastolatki, a nawet dzieci.  Stres to nieodłączny towarzysz życia człowieka. Ale czasem zamiast nas mobilizować (to porządane ewolucyjne działanie stresu), paraliżuje.

Czym jest stres?

Z medycznego punktu widzenia stres jest zaburzeniem homeostazy, (czyli równowagi) spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynniki te nazywamy stresorami.
W psychologii stres jest definiowany jako reakcja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a  wymogami sytuacji.

Stresory, czyli co wywołuje stres?

Stres wywołuje bardzo wiele czynników, zjawisk i wydarzeń z naszego życia. Dwóch psychiatrów Thomas Holmes i Richard Rahe zajęło się badaniem tych ostatnich. Co więcej lekarze ci sklasyfikowali stresogenne wydarzenia z życia człowieka przypisując im wartości liczbowe w postaci punktów. I tak, najbardziej stresującym wydarzenie w życiu człowieka jest według nich śmierć współmałżonka. Tuż za nią uplasował się rozwód oraz separacja lub rozstanie. Pobyt w więzieniu okazał się mniej stresujący. Co ciekawe i warte odnotowania, także urlop i święta spędzone z rodziną są również dla większości z nas stresujące. Trudno się z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę,  chociażby fakt, ilu z nas w czasie urlopu, w obawie przed zwolnieniem z pracy, odbiera telefon służbowy oraz ilu nie przepada za teściową.

Lista najpopularniejszych stresorów, wg Holmesa i Rahe’a, są to m.in.:
1.śmierć współmałżonka
2.rozwód
3.separacja lub rozstanie
4.pobyt w więzieniu
5.śmierć bliskiego członka rodziny
6.ciężka choroba lub wypadek z uszkodzeniem ciała
7.ślub 
8.zwolnienie z pracy lub bezrobocie 
9.pojednanie się z małżonkiem 
10.przejście na emeryturę 
11.znacząca zmiana stanu zdrowia lub zachowania członka rodziny 
12.ciąża 
13. trudności seksualne 
14.pojawienie się nowego członka rodziny 
15.poważna zmiana w pracy
16.zmiana statusu finansowego 
17.śmierć bliskiego przyjaciela 
18.zmiana stanowiska pracy 
19.konflikty w rodzinie 
20.wysoki kredyt lub poważne obciążenie hipoteki 
21.problemy z hipoteką lub odmowa kredytu 
22.napad, kradzież, włamanie 
23.awans w pracy lub degradacja stanowiska 
24.syn/córka opuszcza dom rodzinny 
25.kłopoty z teściową/teściem 
26.wybitne osiągnięcia osobiste


Czynniki wywołujące stres mogą występować równolegle i przez to podnosić ogólny poziom stresu. Zdaniem wspomnianych psychiatrów zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób. I tak, jeśli łączna siła stresorów wynosi:

    •       150 –  199 punktów, prawdopodobieństwo zachorowania w ciągu 2 kolejnych lat wynosi 37%

    •       200 – 199 punktów, prawdopodobieństwo zachorowania w ciągu 2 kolejnych lat wynosi 51%

    •       powyżej 300 punktów, prawdopodobieństwo zachorowania w ciągu 2 kolejnych lat wynosi 79%

Warto dodać, że stres wywołują również zjawiska, które są efektem rewolucji przemysłowej i postępującej urbanizacji. Należą do nich hałas i zanieczyszczenie środowiska.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak widać po obszernej i - o zgrozo - jeszcze nie kompletnej liście stresorów życie bez stresu, czyli zachowanie równowagi zarówno psychicznej, jak i fizycznej jest praktycznie niemożliwe. Nie da się przecież wykluczyć z naszego życia nie tylko kontaktów z teściową, ale tak powszechnych zjawisk jak rosnący zakres obowiązków w pracy, czy choroba w rodzinie. Paradoksalnie przewlekły stres może wywoływać choroby.

Dlatego nie pozostaje nam nic innego jak nauczyć się niwelować skutki stresu, żeby nie doszło do jego kumulacji. Niestety brak czasu, który również nas stresuje często nie pozwala na regularne uprawianie odstresowującego sportu.

Nie dajmy się stresowi!

Źródło: http://nerwypodkontrola.onet.pl/nerwy-pod-kontrola/artykuly/co-wywoluje-stres-czy-istnieje-cos-takiego-jak-zyc,5665808,artykul.html#artykul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz